Najlepsze prezenty dla wielbicieli sztuki i artystów.

Wrażliwi na piękno

Jeśli mówimy o osobach, które tworzą samodzielnie lub bardzo lubią otaczać się różnego rodzaju sztuką mówimy o osobach wrażliwych na piękno. Pod takim też kątem musimy myśleć o prezencie dla tych osób. Jeśli sami nie mamy zbyt wiele do czynienia ze sztuką lepiej zapytać osobę, która ma być obdarowana w czym gustuje. Jeśli chodzi o dziecko czasem wystarczy je poobserwować.

Osoby wrażliwe na piękno zachwycom się bardziej przedmiotem, który został ręcznie wykonany aniżeli czymś nawet ładnym lecz ze sklepu. Docenią także twoje starania zrobienia czegoś samodzielnie.
Dzieci, które lubią zajęcia plastyczne ucieszą się  z nowych gadżetów do malowania, ale także wspólnym czasem poświęconym na tworzenie. Pamiętajcie prezent nie zawsze musi oznaczać coś materialnego.

Prezent niematerialny

Osoby wrażliwe na sztukę nie myślą o ilości a jakości. Docenią także zaangażowanie z jakim owy prezent będzie wyszukany oraz poświęcony czas.. Czas jest czymś  bezcennym i kto jak kto, ale artyści  doceniają jego ulotność. Zatem najlepsze i najcenniejsze co możemy komuś dać to nasz czas..

Kiedyś przeczytałam artykuł o jednej rodzinie, która nie daje sobie materialnych prezentów na urodziny. Dają sobie czas i doświadczenia. Każdy ma prawo poprosić  o co chce a rodzina próbuje to wykonać. Może to być posiadanie konia- wtedy organizują cały dzień w stajni. Pamiętajmy, że marzenia i prośby dzieci są abstrakcyjne, ale nie muszą być realizowane 1-1 .
Kiedyś też czytałam o parze która dawała sobie w prezencie kilka talonów. Każdy talon był czymś zupełnie innym- jeden dzień to śniadanie do łóżka, drugi masaż itd. Talony można było wykorzystać w dowolnym momencie.

Do niematerialnych prezentów możemy zaliczyć wspólne wyjście do muzeum, wycieczkę, piknik, wypad do zoo, na basen, degustację win i cokolwiek innego o czym marzy druga osoba. Jeśli salony spa są zamknięte możemy taki salon zorganizować w domu. Będzie przy tym wiele śmiechu i zabawy.

Najcenniejszym prezentem będą rzeczy o których mówimy już długo.. Np. jeśli żona namawia męża na wyjście do muzeum od pół roku ta z pewnością doceni takie właśnie wyjście. Może to być także czas kiedy wszyscy razem robicie coś całkiem nowego. To umacnia więź!

Wysokowrażliwi

Jeśli ktoś z Twoich bliskich lub Twoje dziecko może być osobą wysoko wrażliwą (poczytaj o tym tu) 

pomyśl  prezentach, które są nieco łagodniejsze. Mniej obfitujące w zapachy, kolory czy dźwięki.
Dzieci wysoko wrażliwe można obdarować drewnianymi naturalnymi zabawkami wspierającymi ich wyobraźnię.
Dorosłym osobom wrażliwym nie dawajmy zapachowych świec, perfum czy obfitujących w jaskrawe kolory ubrań czy akcesoriów. Jeśli już chcemy zainwestować w coś zapachowego wybierzmy naturalne olejki eteryczne czy świece sojowe o łagodnym zapachu. 

Prezenty piękne

Jeśli chodzi o prezenty dla osób wrażliwych to mogłabym je podzielić na prezenty piękne i rozwojowe.
Te pierwsze muszą być skrupulatnie wybrane. Nie kierujmy się swoim gustem a gustem osoby obdarowywanej. Przyjrzyjmy się jakimi kolorami się otacza, jakim stylem i z jakich sklepów chętnie korzysta.


Szukajmy rzeczy nietuzinkowych i ręcznie robionych!
By takie rzeczy kupić czy znaleźć polecam serwis etsy i pakamera. Znajdziecie tam całe mnóstwo rocznie wykonanych przedmiotów. Możecie także kupić coś u artysty którego obserwujecie na Instagramie. Oczywiście ja także polecam mój sklepik Artystyczna Droga Mleczna

Zainwestujmy w coś z duszą, ale także wsparcie innego artysty. Energia  prezentu będzie wtedy jeszcze większa!
Nie przesadzajmy jednak z wielkością, chyba, że osoba nas o to poprosi. Pamiętajmy, że ściany mają ograniczoną wielkość.

Można zainwestować w wydruk autorskiego zdjęcia z miejsca, które dana osoba chciałaby odwiedzić lub które lubi. Może to także być przedmiot dekoracyjny / obraz w ulubionych kolorach osoby do której prezent ma trafić.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do sklepu.

Prezenty rozwojowe

Mogą to być kursy o których dana osoba mówi, lub który wiemy, że by chciała. Pamiętajmy. Nie zmuszajmy nikogo do rozwoju jeśli sam tego nie chce! To może być świetny prezent dla dzieci i młodzieży. Kurs gotowania, kurs malowania, fotografii czy zajęcia z robienia makram czy nawet książka czy szkolenie online.

Tutaj także kierujmy się tym czego dana osoba, by pragnęła a nie my..

Do prezentów rozwojowych możemy także zaliczyć przedmioty które rozwiną czyjąś wyobraźnię lub skłonią do eksperymentów artystycznych..i nie tylko!

Paleta jako dzieło sztuki

Do prezentów rozwojowych mogę zaliczyć mój nowy produkt -Paletę która sama w sobie po użyciu jest dziełem sztuki!
Denerwowało mnie , że moje palety lądują w koszu a często dzieje się na nich magia kolorystyczna i teksturowa. Nie kontrolujemy tego co się na niej dzieje i może to być ciekawym doświadczeniem.
Stworzyłam je także dla dzieci, by mogły się poczuć jak mali, ale prawdziwi artyści malarze. Z paletą w ręku, ale paletą dostosowaną do ich mniejszych dłoni oraz o ładniejszym kształcie.
To paleta, która ma tak wiele zastosowań, że mogłabym o niej książkę napisać, choć ktoś mógłby powiedzieć, że to kawałek sklejki.

Ale tak to kawałek sklejki, który może służyć jako paleta a potem wylądować jako obraz na ścianie.
To także wzór który dziecko może odrysowywać tak wiele razy ile chce.
Dla mniejszych dzieci to satysfakcja wykonania ładnej ozdoby i duma rodziców.

To produkt nie tylko dla dzieci, palety są dostosowane do różnych wiek grupowych. Te proste jednoczęściowe palety są przeznaczone dla dzieci mniejszych do ok 7-8 lat. Na ten moment mamy tu kota i misia.
Te kilkuczęściowe z węższymi elementami przeznaczone są dla dzieci starszych i nastoletnich. Tutaj mamy owada i ważkę.
Palety największa przeznaczone są dla dorosłych.Tutaj mamy dorodnego byka i księżyc.

Każdy z tych przedmiotów może być zarówno paletą jak i ozdobą. Każdy z nich będzie cieszyć nasze oko już podczas malowania a potem jeszcze długo na ścianie kiedy zawiesimy ją jak obraz!

Prezenty materialne dla artysty

Artysta i ten mały i duży ucieszy się z wszelkich akcesoriów.


Można zainwestować w fartuch. Polecam te jeansowe, trudno przez nie przecieka farba. Jeśli mamy umiejętności szycia- wykonajmy taki samodzielnie! Może być jednokolorowy albo wręcz przeciwnie. Pamiętajmy jednak o grubszej tkaninie i możliwości prania.
Jeśli nie umiemy szyć znajdziemy takie na allegro. Możemy je spersonalizować haftem z inicjałami, dodatkową kieszonką.

Artysta  ucieszy się także z nowych pędzli. Pamiętajmy jednak o preferencjach każdego artysty. Bowiem każdy pędzel jest inny a każdy artysta ma swoich ulubieńców.

Jeśli nie mamy możliwości podpytania artysty o ulubioną firmę pędzi pamiętajmy, że każdy pędzel jest do innego rodzaju sztuki. Inne pędzle są do malowania akwarelami a inne do farb olejnych.

 

Etui-kosmetyczka pełna artystycznej ekspresji.
Jest swoistym manifestem niewerbalnym, że uwielbiamy nietuzinkowe rzeczy i sztukę. Sprawdzi się dla każdej osoby wrażliwej na piękno!

Dorosły artysta ucieszy się z ładnego kubka na wodę.
Tutaj masz do wyboru albo kupić bardzo ładny ręcznie robiony ceramiczny kubek, który będzie ozdobą pracowni albo np. składany, turystyczny kubek który przyda się podczas podróży. Tutaj polecam Faber-cassel . Rynek artystyczny jest teraz bardzo bogaty!

W zestawie do kubeczka możesz kupić podstawkę pod pędzle.

Wielbiciel sztuki ucieszy się z książki, ale także pięknego notesu czy szkicownika.

Mogę polecić kalendarze Joanny Osińskiej, które na okładce mają jej własne obrazy.
Przepiękny kalendarz gdzie każdy szczegół jest dopracowany.

Do notesu czy kalendarza możemy dołączyć piękny piórnik na ołówki lub kredki.

Na kredki polecam takie zwijane, bawełniane.

Artystyczne biżuteria.
Kto jak kto, ale to właśnie osoby wrażliwe na piękno docenią biżuterię ręcznie robioną, malowaną czy unikatową.Tu nie sposób nie wspomnieć o moich naszyjnikach hamsach, które naładowane są pozytywną energią i artystyczną mocą. (kliknij na zdjęcie, by wejść do sklepu)

Kolorowanka antystresowa dla każdej osoby, niekoniecznie dla artysty.
Są takie osoby, które kiedyś dawno temu lubiły malować.
Są także takie, które niekoniecznie tworzą swoje dzieła, ale chętnie uczestniczą w zajęciach plastycznych dzieci.
Kolorowanki antystresowe są dla każdego bez względu na wiek i płeć. Ich działanie jest proste. Podczas malowania cała nasza uwaga skupia się na tej właśnie czynności. Wycisza się nasz umysł. Dodatkowym efektem jest korzystanie z kolorów oraz zadowolenie z siebie po wykonaniu jakiegoś obrazka.
takie samo działanie będzie mieć robota na drutach czy  tworzenie makramy jednak tutaj już potrzeba umiejętności. Do kolorowania umiejętności nam nie trzeba!

20200216_151904

Prezenty dla małych artystów

Polecam tutaj oczywiście paletę artysty z mojego sklepu, ale jest także mnóstwo innych fajnych przedmiotów które mogą wspierać rozwój artystycznych dziecka.

Jedną z rzeczy która będzie wspierać ten rozwój od podstaw do książki i wiedza!
Mamy tu książkę o historii sztuki dla dzieci.

Dobrym pomysłem jest także wyposażenie małego artysty w sprzęt. Farby, pędzle, fartuch  czy  długa rolka papieru są rzeczami które się szybko zużywają a proces twórczy musi trwać!

Pod tym względem świetna będzie Ikea. Znajdziemy tam rolkę papieru do malowania, rolkę kolorowankę, dobre pędzle, farby, pisaki, sztalugę i nieprzepuszczający fartuch z rękawami.

Ciekawą opcją będzie zakupienie nowego medium czy narzędzi. Można kupić suche pastele choć dziecko ich nie używało wcześniej.
Tutaj myślcie o wieku dziecka i dostosujcie narzędzia do wieku. Tylko dzięki temu dziecko się nie zniechęci.
Dla najmłodszych dzieci są kredki w kształcie kamieni , dla starszych kredki, później pastele..

Dla nieco starszych dzieci fajną opcją będzie kupno krosna. Tu także ikea przychodzi z dobrą ceną!
Krosno będzie praktyką uważności, ale także ćwiczeniem precyzji i uczeniem się tekstur i kolorów.

Pamiętajcie dziecko ma swoją kreatywność a rozwijają ją przede wszystkie proste zabawy w których samo może wpaść na ciekawy pomysł.
Rozwój artystyczny dziecka wspiera mniejsza ilość kolorów i swoboda. To właśnie pozwalanie dziecku na różne doświadczenie zbuduje w nim większą odwagę w działaniu. Możemy dziecku tłumaczyć jak działają kolory, ich mieszanie jednak pozwólmy dziecku wybrać te połączenia które chce na kartce czy ubiorze. Nic tak nie uczy jak własne doświadczenie.
 A czas spędzony wspólnie będzie miał największą wartość.