Paleta kreatywna

Maluj i twórz niecodzienne dekoracje.

Skąd pomysł ??

Jako dziecko byłam bardzo kreatywna i non stop szukałam jakiś ciekawych rozwiązań. Bardzo często tworzyłam „dzieła” z nikomu niepotrzebnych, zapomnianych rzeczy a proste i zwykłe przedmioty wykorzystywałam w zupełnie nowy sposób.
Takim przykładem niech będą ludziki stworzone z wymieszanej, brzydkiej plasteliny, pojedynczych guzików i śrubek.
Często, szczególnie, jako młodsze dziecko, zmagałam się także z tym, że to, co tworzę nie wygląda tak jakbym chciała, a to dlatego, że moje umiejętności nie były jeszcze zbyt duże. Natomiast wyobraźnia i wizje zdecydowanie tak.
Co jakiś czas rozmyślam o swoim rozwoju artystycznym i zastanawiam się, w jaki sposób można by wspierać dzieciaki takie jak ja.

Zaprojektowałam coś o banalnie prostej formie, jednak bardzo szerokim zastosowaniu. Coś, co wspiera rozwój artystyczny dzieci i zachęca je do eksperymentów dając duże poczucie spełnienia. Ale również każdemu, bez względu na wiek i zdolności daje bazę do pracy artystycznej i stworzenia własnej kompozycji.
Tworzenie niezmiernie satysfakcjonuje, rozbudza kreatywność i przede wszystkim relaksuje i wycisza umysł. To taka aktywna medytacja, której efekty mogą Cię naprawdę przyjemnie zaskoczyć.
Te palety to jednak świetna forma zabawy przeznaczona nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Sposobów na jej wykorzystanie jest wiele. Ja przedstawię kilka 🙂

Instrukcja obsługi dla samodzielnych małych artystów

Jest nieskończenie wiele możliwości zastosowania palet. Ja jednak wymienię tu kilka, które mam nadzieję, zachęcą Was do eksperymentów.

  1. Używaj jak zwykłej palety do malowania. Za każdym razem, kiedy malujesz, umieszczaj na niej farbę, ale po zakończeniu malowania zbieraj tylko jej nadmiar (lub nie) resztę farby pozostawiając do wyschnięcia.
    Po pewnym czasie Twoja paleta stanie się tak kolorowa jak obrazki, które tworzysz. Możesz teraz zawiesić ją na ścianie i mieć piękną dekorację.
  1. Potraktuj paletę jak szablon. Odrysuj kształt na kartonie lub papierze. Możesz to zrobić wielokrotnie, tworząc w ten sposób własne kolorowanki. Następnie za każdym razem wypełniaj je tak jak masz na to ochotę. Może to być wzór niebieski w paski, a innym razem różowy w kropki.
  1. Wcale nie musisz czekać, by Twoja paletka stała się dziełem sztuki. Po prostu potraktuj ją jak obraz do pomalowania. Wybierz farby, które chcesz użyć i po prostu pomaluj. Możesz to zrobić na raz lub warstwowo za każdym razem czekając aż farby wyschną. Przetestuj różne narzędzia – pędzel zostawia piękne smugi a pocięta na kawałki gąbka zostawi fakturę chmurki!

Instrukcja dla najmłodszych artystów (i ich rodziców)

Drodzy rodzice. Dzieciaki do ok 3-go roku życia, mogą być bardzo uzdolnione, jednak ich koordynacja ręka – oko jeszcze nie pozwala na dokładne malowanie. Takie rysunki także mają swój urok, ale ja proponuję Wam coś innego.
Zorganizujcie nietoksyczne farby w wybranych przez Was kolorach,  dajcie dziecku paletkę w wybranym kształcie i pozwólcie mu stworzyć wyjątkową dekorację!
Dziecko będzie miało nieopisaną frajdę z tworzenia i satysfakcję wykonania czegoś wspaniałego. Bo kształt pozostanie kształtem niezależnie od zdolności koordynacyjnych małego artysty. Wy natomiast będziecie mieć ciekawą, nietuzinkową i wyjątkową kolorystycznie dekorację, która będzie pamiątką na całe życie!

 

W późniejszym etapie możecie pozwolić dziecku samodzielnie wybrać kolory.
Proponuję początkowo ten wybór ograniczyć, ponieważ po pierwsze – ograniczenia rozwijają kreatywność; a po drugie – niektóre połączenia kolorów, szczególnie w większej ilości używane równocześnie, stworzą czarną czy brązową plamę i efekt może być niewspółmierny z oczekiwaniami.
Proces malowania można kontrolować lub nie: obraz można tworzyć stopniowo, warstwami, za każdym razem dając dziecku inne kolory oraz inne narzędzia lub po prostu dać dziecku pełną swobodę i pozwolić mu kreatywnie „popłynąć”.
Zachęcam także do współpracy z dzieckiem lub nawet do wykonania obrazu samemu. Może okazać się to świetną zabawą i wyśmienitą sesją relaksującą energią.

 

Instrukcja dla dorosłych

  1. Paleta nie jest przeznaczona jedynie dla najmłodszych twórców. Każdy z Was może używać jej, jako paletę właśnie, ale za każdym razem nieco bardziej świadomie rozmieszczać na niej poszczególne kolory i ich mieszanki. Albo też robić to całkowicie spontanicznie otrzymując w efekcie dzieło będące „artystycznym nieładem” płynącym prosto z Waszego wnętrza. Poza tym każda paleta malarska zawiera w sobie historię stworzonych dzieł i kolekcji, rozwoju artysty, popełnianych przez niego błędów i zgłębiania kolejnych kroków na drodze artystycznego rozwoju. Jest niezastąpioną pamiątką i dziełem samym w sobie. Czemu więc nie potraktować jej, jako dzieła już od początku, wybierając interesujący, nietuzinkowy kształt.

 

  1. Możecie też potraktować paletę po prostu, jako bazę do stworzenia własnego rękodzieła- dekoracji. Wybierzcie interesujący Was kształt i model, nadajcie mu zamierzone kolory i teksturę, by w efekcie otrzymać niepowtarzalne dzieło. Z pewnością będzie wyśmienicie zdobić niejedno wnętrze.

 

Kilka inspiracji ozdobionych palet !

Masz już swoją kreatywną paletę?

W ofercie wiele ciekawych kształtów a oferta wciąż rośnie.

A kiedy pojawią się wątpliwości, napisz do mnie a rozwiejemy je zanim urosną!

Magda