Zabawa w sztukę

Dzieciaki uwielbiają naśladować dorosłych

Dzieci uwielbiają nie tylko naśladować najbliższych znanych im dorosłych czyli rodziców, ale także wcielać się w różne role. Bardzo często są kucharzami, sprzedają w warzywnym kramiku czy też są mechanikami czy wojskowymi. Wcielanie się w role to nie tylko świetna zabawa, to także rozwój pasji oraz przyswajanie nowych wiadomości i umiejętności. Wszak nauka nie musi być nudna.

Skoro dzieci mogą wcielać się w rolę sprzedawcy, kucharza czy sportowca dlaczego nie miałyby się wcielać w rolę malarza ?

 

Rozwój pasji a profesjonalne narzędzia

Kto z Nas nie czuje się lepiej gdy podczas nauki wspierają nas profesjonalne narzędzia. Nasza pasja dzięki temu może rozkwitać. Tak samo jest z dziećmi a może jeszcze bardziej! Radość dziecka kiedy dostanie zabawkową wersję wiertarki czy kuchni jest nie do opisania a co dopiero gdy dostanie prawdziwszą, najprawdziwszą wersję akcesorium tyle, że np. w pomniejszeniu. To jest dopiero coś.

Takie profesjonalne narzędzie nie tylko sprawi ogrom radości, ale pomoże dziecku prawdziwie rozwijać swoją pasję. Nada temu wagę i element realizmu.
Oczywiście nie każdą pasję można rozwijać w taki sposób i niektóre elementy trzeba dostosowywać do wieku dziecka. Jednak jeśli widzimy, że dziecko jakąś pasję posiada warto próbować stopniowo zamieniać zabawkowe atrybuty na te prawdziwe. Tak, by dziecko miało poczucie rozwoju, ale także by prawdziwie się rozwijało. Ile można wkręcać plastikowe śluby, drewnianym śrubokrętem? To coś zupełnie innego niż pomoc we wkręceniu PRAWDZIWEJ śruby prawdziwym śrubokrętem !

Prawdziwe narzędzia mocniej zachęcają

Zauważcie, że nawet gdy dziecko nie jest na co dzień mocno czymś zainteresowane to okazja użycia prawdziwych narzędzi i zrobienia czegoś w dorosłym stylu zawsze zachęca je i pomaga zagłębić się mocniej w zadanie.  Taką formą zachęty mogą być warsztaty dla dzieci, ale także próba zainicjowania wspólnych aktywności w domu. Wspólne gotowanie, prawdziwe a nie tylko w zabawkowej kuchni.

Podawanie tacie prawdziwych narzędzi a nie układanie tych plastikowych. Pamiętajmy, że dzieci nie potrzebują większości zabawek, które posiadają. Często realne przedmioty bardziej zachęcą je do zabawy niż te zabawkowe. Tak, to czasem może skończyć się potłuczoną szklanką, a czynności toe możesz wykonać szybko będą ciągnęły się w nieskończoność jednak czyż nie jest to warte zachodu? W ramach choćby samodzielności dziecka.. ?

Sztuka rozwija każdego

Dodam także , że sztuka rozwija wielowymiarowo!
I bez względu czy to jest pasja dziecka czy tylko jedna z zabaw. Bez względu czy dziecko ma „talent” czy nie.
Właśnie.. tak już jesteśmy przy talencie. Wydaje się, że dziecko, które umie namalować coś co dorosły umie rozpoznać to to jest talent. Jednak my dorośli nie mamy wiedzy, by umieć rozpoznać prawdziwy talent dziecka. Bo jak wiemy nie ma tylko jednego stylu malowania na świecie. I umiejętność odwzorowania 1-1 rzeczywistości nie jest jedyną drogą! Więc za każdym razem gdy pomyślisz „moje dziecko nie ma talentu” przypomnij sobie te słowa i pomyśl, że nie jesteś osobą, która powinna to oceniać. Nikt nie powinien.

"

Dzieci w odróżnieniu od nas dorosłych nie mają wewnętrznego krytyka dopóki go im nie zainstalujemy!

"​

Zajęcia plastyczne to świetna forma spędzania czasu i nauka przy okazji.

Dlatego pozwólmy dzieciom się bawić i robić to co chcą. Pokażmy im , że nie ma jednej i właściwej drogi. Jest ich miliony , tyle ilu ludzi jest na świecie gdyż każdy widzi i czuje inaczej.

Wspierajmy i pokazujmy, ale dajmy możliwość decydowania

Warto wyposażyć dziecko w różne akcesoria i możliwości. Pokazać mu jak one działają i co można z nimi zrobić, ale pozwolić dziecku zadecydować. Dobrym pomysłem także na początek jest ograniczenie wyboru kolorów, szczególnie dzieciom, które mieszają wszystkie razem. Daj dziecku wybór 2-4 kolorów , które po zmieszaniu wciąż będą ciekawym kolorem. Pokaż jak można je zmieszać, ale otwórz się na to co wymyśli.

Często oczekujemy od dzieci, że same dojdą do tego jak czegoś używać i co można zrobić. I jest to także pewna forma nauki, poprzez doświadczenie. Jednak dziecko może się szybko zniechęcić kiedy za każdym razem wychodzi mu czarna breja a innym piękne kolory. To tak jakby ktoś nas wrzucił do nowej pracy z urządzeniami które widzimy pierwszy raz na oczy i powiedział radź sobie. Łatwo można się zniechęcić prawda ?

Ważne jest to w jaki sposób przekażesz wiedzę.
Nie mów zrób tak czy tak.
Powiedz jak zrobisz to to wyjdzie to a jak połączysz to i to to wyjdzie to.
Daj dziecku podjąć decyzję, pytaj jak możesz pomóc oraz jaki rezultat chce uzyskać. Pytaj jakich kolorów chce użyć. Oraz działaj z dzieckiem. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie.

A co jeśli ja nie też nie umiem??

Każdy umie, ale nie każdy jest w stanie zaakceptować to a jaki sposób. Otwórz się i daj sobie swobodę, tworzysz dla siebie i dziecka a nie na wystawę do galerii.

Nie miej wielkich oczekiwań, nastaw się na doświadczanie.
Od siebie , ale także od dzieci oczekujemy, że będziemy malować pejzarze i portrety, a nie musi tak być i na pewno nie od razu.

Ty początkowo skup się na tym jak mieszają się ze sobą farby, albo jakie tekstury zostawiają różne narzędzia. To będzie wspólne odkrywanie nowej dziedziny i wiedzy. Czyż to nie ekscytujące??

Zacznij od prostych form.
A może skorzystasz z palety-bazy twórczej dla dorosłych ?
Każde z was i Ty i dziecko stworzycie fajną ozdobę !
Do tego naprawdę nie potrzeba zdolności!
Pokażesz także dziecku, że nie zawsze musimy być we wszystkim najlepsi, by dobrze się bawić!

Ps. do stworzenia księżyca użyłam 3 odcieni błękitu które łączyłam ze sobą metodą stemplowania grubym , płaskim pędzlem. Przez dziurę przewlekłam kilka wstążek i warkocz z filcu. TYLE!
Naprawdę każdy to potrafi i Ty i Twoje dziecko! Tylko musisz w to uwierzyć i za bardzo nie kombinować. Metoda małych kroczków.

Profesjonalne narzędzia

Paleta-baza twórcza dla dzieci jest dostosowana wielkością do małych dziecięcych rączek. Także otwór na palec jest dużo mniejszy, by dzieci mogły wygodnie utrzymać paletę kiedy zdecydują się jej użyć jak prawdziwej palety. Bo to nie jedyna możliwość użuycia palety.

Każda paleta zawiera w zestawie także dobry pędzel w gratisie, by umożliwić dziecku zabawę od razu po odpakowaniu. Co jeszcze jest w zestawie ?
-Ulotka,
która pokaże Ci możliwości wykorzystania palety. Oczywiście jest ich dużo więcej. Mam nadzieję, że je odkryjecie!
-Worek płócienny,
który możecie wykorzystać do przechowywania farb i pędzli po użyciu lub czegokolwiek innego !

Nie trzeba od razu używać farb!

Bo paletę można odrysować na kartce i używać wielokrotnie. Stworzyć z niej maskę na bal lub kolorowankę.

To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale także drobna pomoc w  „mamo namaluj mi kota” 😉

Paletę znajdziecie w moim sklepie

Polecam wyposażyć się  także w fartuch jeśli chcecie jednak użyć farb 😉Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *